У зв’язку з виявленням в ході підготовки методичних матеріалів для кандитдатів в аудитори очевидних невідповідностей чинному законодавству окремих питань програми іспиту Господарське, цивільне та корпоративне право 2021 Гільдія звернулася до ОСНАД з запитом про надання публічної інформації.
Оскільки перша екземанаційна сессія припадає на 24.09.2021 року, а станом на 13.09.2021 відсутня відповідь на запитання задані Гільдією щодо очевидної невідповідності питань програми діючому станом на 01.01.2021 законодавства публікуємо запит Гільдії та проміжну відповідь ОСНАД.
Для зручності користування всіх зацікавлених осіб – кандидатів публікуємо тут кокретні питання, які фігурують у запиті.
З метою уникнення двозначності та забезпечення повної та всебічної підготовки кандидатів до іспиту, керуючись ст. ст. 1, 3, 5, 14 ЗУ Про доступ до публічної інформації, ст. 15 ЗУ Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність, просимо Вас надати розгорнуті відповіді по питанням зазначеним нижче.З метою спрощення розуміння запитань ми наводимо конкретні цитати з програми кваліфікаційного іспиту корпоративне право 2021 і норми діючого станом на 01.01.2021 законодавства.У п. 10 Зазначено «Шахрайство та злочинна поведінка». Водночас, Кримінальний Кодекс України не містить такого поняття як «злочинна поведінка», а правова кваліфікація злочинів та проступків, які можуть бути класифіковані як злочини проти власності поширюється на низку статей, яка не обмежується тільки ст. 190 ККУ.
Просимо Вас уточнити, що саме мається на увазі в розумінні кримінального та кримінально процесуального законодавства України укладачами іспиту та екзаменаторами під поняттям «злочинна поведінка»?
- У п. 10 зазначено «…незаконне привласнення активів». Водночас, Кримінальний Кодекс України не містить такого поняття як «незаконне привласнення активів», а правова кваліфікація злочинів та проступків, які можуть бути вчинені з метою протиправного заволодіння майном поширюється на низку статей Кримінального кодексу України.
Просимо Вас уточнити, що саме мається на увазі в розумінні кримінального та кримінально процесуального законодавства України укладачами іспиту та екзаменаторами під поняттям «незаконне привласнення активів»?
- Укладачі іспиту у Розділі 11. віднесли Конституційний Суд України до судової системи України. Водночас Конституційний Суд України не відноситься до судової системи України, оскільки Конституцій України винесений у окремий Розділ Конституції України (Розділ XII КОНСТИТУЦІЙНИЙ СУД УКРАЇНИ), а не Розділ VIII ПРАВОСУДДЯ.
Просимо Вас уточнити, що саме має відповідати на іспиті кандидат в частині того чи відноситься Конституційний Суд України до судової системи України. Чи має кандидат спиратися на хибну логіку програми іспиту чи на діючу ст. 147 Конституції України?
- Укладачі іспиту у п. п. 11.4 Зазначили «Верховний суд України як найвищий судовий орган». Водночас, згідно ст. 125 Конституції України Верховний Суд є найвищим судом у системі судоустрою України. Тобто у Конституції України такого суду як «Верховний Суд України» не фігурує. Аналогічні приписи містяться і у ст. 17 ЗУ Про судоустрій та статус суддів.
Просимо Вас уточнити, що саме має відповідати на іспиті кандидат в частині того чи існує в Україні «Верховний суд України», коли існування такого суду законами України не передбачено, одначе кваліфікаційний іспит такий Суд передбачає? Натомість, згідно чинного законодавства існує «Верховний Суд».
- У розділі «Перелік досліджуваних нормативно-правових актів» зазначено нормативно-правовим актом «Про судову практику в справах про банкрутство : Постанова Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 №15.
Однак ще до проведення судової реформи та прийняття нових процесуальних кодексів дана Постанова пленуму ніколи не була нормативно-правовим актом. Дана Постанова пленуму стосується застарілого та в більшій мірі нечинного законодавства про неплатоспроможність боржника, яке діяло до прийняття Кодексу України з процедур банкрутства від 18.10.2019 .
Станом на 01.01.2021 року в Україні в силу п. 5, 6 ст. 13 ЗУ «Про судоустрій та статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов’язковими для всіх суб’єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Просимо Вас уточнити, що саме має відповідати на іспиті кандидат в частині того чи є Про судову практику в справах про банкрутство : Постанова Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 №15 джерелом права?
Просимо Вас уточнити, чи містить іспити відсилку на застарілу станом на 01.01.2021 Про судову практику в справах про банкрутство : Постанова Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 №15?